0
23.20

Realizace

Historický dům Unger v širším centru Znojma

Stavitel Johann Unger se výrazně podepsal na architektonické podobě Znojma. Jeho dům z devatenáctého století obydleli současní architekti a vtiskli mu moderní podobu, jež byla v roce 2019 oceněna jako nejlepší interiér. Mladé architektonické studio ORA získalo obdiv poroty zejména pro rafinovanou a citlivou rekonstrukci respektující atmosféru domu, jež má „téměř antistresové účinky“. Barbora a Jan Horovi spolu s Janem Veisserem jsou mladí architekti, kteří podobně jako Johann Unger formují architekturu v jihomoravském regionu, je pro ně důležitý kontext místa, kde tvoří, a zároveň se rádi nechávají architekturou překvapovat. "Dům Johanna Ungera jsme nalezli ve velmi zachovalé formě. V průběhu věků se příliš nezměnil, zůstala zachována většina prvků - okna, dveře, cementové dlažby, štuky, kování a zábradlí..." autor: ORA Architects. Historický dům Unger v širším centru Znojma si podržel mnoho ze své letité krásy. Naštěstí.

prohlédnout

Vzorový Dreamers loft, Vanguard, Modřany

Jeden ze čtyř vzorových loftů v pražském projektu Vanguard, který po dokončení v příštím roce nabídne 150 loftů v bývalé továrně na letecké přístroje, navrhlo pražské studio Skull. Interiér ze stavu shell & core proměnili kombinaci modernismu, futurismu a funkcionalismu. Drtivá část bytu je otevřená. Zajímavostí je zaoblená kuchyně nebo volně stojící vana mezi pohovkou a postelí. Modernista do projektu dodal unikátní dvoubarevné lehátko dle návrhu Adolfa Loose, trubkové jídelní židle, letecké křeslo s podnožkou a originální trubkový gauč oblékl do luxusní kůže značky Sorensen. Interiér byl doplněn také ručně vyráběnými funkcionalistickými lampami z naší dílny. Koncept: Bet Orten, Foto: Svoboda & Williams, Bet Orten. Design podkrovního bytu VNG 903 - Globetrotter je spojením (post)industriální architektury s duchem modernismu počátku 20. století. Návrh interiéru je prodchnut duchem imaginárního hrdiny. Vizionáře. Cestovatele v čase. Světoběžníka, který s přesným zaměřením sleduje spirálu vývoje moderní doby. Nežije však pouze v minulosti; disponuje představivostí a prostředky, které spoluvytvářejí podobu budoucnosti. Slovo "spoluvytvářet" je klíčem k pochopení rozvržení prostorových funkcí. Velký otevřený prostor je základním kamenem definice loftu. Pohyblivé stěny a závěsy umožňují flexibilní rozdělení obytných zón, aniž by byl obětován otevřený vzdušný a osvobozující rozměr prostoru. Moderní futurismus a funkcionalismus spojuje fascinace čistými liniemi energií v pohybu aerodynamickými tvary a zaoblenými rohy. I paleta elementárních materiálů je podřízena klasické moderně: kov, beton, dřevo, kámen a sklo. SKULL studio

Vzorový Dreamers loft, Vanguard, Modřany

2023

Zasedací místnost Wikov

Koncept zasedací místnosti pro společnost Wikov byl od počátku pojímán jako příklon k hodnotám První republiky. Všechny nábytkové kusy jsou svázány s významnými osobnostmi nebo firmami z této doby. Základním prvkem je jednací stůl používaný a navržený firmou Baťa pro prezentaci nových kolekcí obuvi. Tvarosloví stolu je nenápadně elegantní a pozornost v prvé řadě poutá výběr použité ořechové dýhy, dokončené olejovou vrstvou. Monumentální stůl odlehčují trubkové židle navržené J. Halabalou. Ratanový výplet židlí je zdánlivě křehký oproti kompaktní mase stolu a tak celé sezení působí vyváženým dojmem. Na stolové desce se vyjímají funkcionalistická svítidla navržená a vyráběná ve 30. letech firmou F. Anýž. Originál stolní lampy se vyjímá zejména v dobovém interiéru Mullerovy vily. Jako individuální osvětlovací prvek byla použita stojací lampa navržená architektem Pavlem Smetanou. Lampu je možné využít jak pro světelnou atmosféru v místnosti tak pro přímé osvětlení konkrétního místa. Překlopné stínidlo je detail, který přitahuje pozornost a je výsostně praktický. Atmosféru zasedací místnosti umocňuje také černě mořená komoda Vichr, která má podsvícený interiér a integrovanou chladničku. Funkcionalistická dubová vitrína a věšák nenápadně a jednoduše doplňují celek, vše je na svém místě a slouží potřebnému účelu.

prohlédnout
No items found.